Bansko Gezi Rehberi

Mono Profile Picture Mono
16-02-2019
Bansko Gezi Rehberi

Bansko Turkiyeye yakınlığı ve kalitesiyle kayak severler için çok cazip bir seçenek sunuyor. Her ne kadar 1 bulgar levası bgn 3TL olsa da bazı durumlarda hala avantajlı olabiliyorsunuz. 

 

Bansko'ya Ulaşım

 

1. Otobüsle Ulaşım: Direk Bansko'ya giden tur otobüsleri sizi kadıköy mecidiyeköy veya bakırköyden alıp direk banskoya kadar götürebilir veya esenlerden sofya otobüslerine binip oradan banskoya taksi veya özel araçla geçebilirsiniz ama zahmetli bir işlem olur. Normal bir yolculuk kadıköyden 10 saat sürdü fakat kapıkule de şansımıza hiç beklemediğimiz bir dönemdi. Eğer sömestr da gitmeyi düşünüyorsanız kesinlikle uçağı öneririm. 

 

2.Uçakla Ulaşım: Sofia havalimanına uçup oradan 2.5 saatlik bir yolculukla banskoya ulaşabilirsiniz. Özel servisler veya taksi tutabilirsiniz. Sofia uçuşları nedendir bilinmez genellikle pahalı oluyorlar. Çok daha ucuza italyaya almanyaya fransaya gidebiliyorsunuz ama 10saatlik otobüs yolcuğuyla aynı süreye gelse de daha az yıpratıcı bir yolculuk oluyor. 

 

Bansko'da Konaklama

 

Banskoya vardıktan sonra size genelde gondola yakın bir yerde kalmanızı tavsiye ederim. Kayaklarınız veya ayakkabılarınız da varsa uzaklardan yürümek biraz yorucu olabiliyor. Tur firmalarının fiyatlarının çok daha ucuzuna booking.com dan rezervasyon yapabilirsiniz. Bizim kaldığımız Emerald hotelde wifi ücretliydi ama booking.com müşterilerine özel olarak ücretsizdi. Eğer konforunuza düşkünseniz 5yıldızlı otellerin altında kaldığınız hiçbir otel sizi bansko da memnun etmeyecektir. Hizmet kaliteleri düşük, binaların bakımlarını zayıf bulabilirsiniz. 

Bulgar Levası 

Bulgaristan avrupa şehri olsa da tüm harcamalarınız leva olmak zorunda. Şehir merkezindeki döviz büroları genelde 1.90 ile 1.93 aralığında euro'nuzu bulgar levasına çeviriyorlar. Ortalama dışarda bira içmek 5lv ortalama bir hamburger 20-30lv aralığında değişiyor. Marketlerde biraları 1.5 levalardan bulabilirsiniz. 1Leva ortalama 3TL etse de şehir merkezindeki ALDO alışveriş merkezinden çok ucuza alkol alabilirsiniz. 

 

Alışveriş

Dönüşünüz otobüs ise çok tedirgin olmadan 1den fazla şarap bagajınıza koyabilirsiniz. Tabiki otobüste de arama yapabiliyorlar ama hem yanınıza aldığınız hem de bagaja koyduğunuz çantayı aynı anda aramaları çok düşük bir ihtimal. alkolleri ona göre bölüştürüp baya bir alkol tasarrufu yapabilirsiniz. Tabi uçak alışverişinde böyle bir imkan söz konusu değil. 

 

Bansko'da Kaymak

Gelelim işin en zevkli kısmına. Bansko gerçekten kayak konusunda kayakseverleri tatmin edecek pistlere sahip. Uludağ ve kartalkaya ile karşılaştırılamicak kadar geniş ve düzenli pistler. Ayrıca tepede otel olmaması da büyük bir artı. Tepede içtiğiniz biralara da fahiş fiyatlar istemiyorlar. Gondola denilen yerden 65leva ve 58leva öğrenci fiyatıyla skipass alarak tüm gün kullanabiliyorsunuz. 

bansko pistler

Yarım günlük skipasslar da 12.30 dan sonra alınabiliyor ama tavsiye etmem arada 10 leva fark var ya da yok. Gondola 8 kişilik kapalı ortalama 25dakika süren ve sizi ana liftlerin olduğu yere çıkartan dopplemayer marka teleferik. Hem şehir manzarası hem dağ manzarası mükemmel bir rotası var bol bol fotoğraf çekmek isteyebilirsiniz. Dönüşte genellikle 1 nolu pistten oteller bölgesine kadar kayılabileceğinden dönüşte kimse gondolu kullanmıyor bilginiz olsun. Pistler Turuncu Mavi Kırmızı ve Siyah olmak üzere zorluk derecelerine göre planlanmış ve aşağı yukarı her lift önündeki dev haritalardan rotanızı gayet kolay bulabiliyorsunuz. Ben ortalama bir kayakçı olarak 5 - 10 - 3 nolu pisti kullandım ama kırmızılar ortalama bir kayakçıyı yeterince tatmin edecektir. Ben çok iddaalıyım diyenler için siyah pistler yeterince korkutucu duruyordu. Yanına yaklaşırken bile ürküten cinsten olanları mevcut. 

 

Dönüş bence Bansko'nun en zevkli kısmı. En tepeden şehrin ortasına kadar kayarak inebiliyorsunuz. 2500m den düşünürsek yaklaşık 40 45 dakikalık aralıksız bir kayış söz konusu. 1 nolu pist dediğimiz dönüş yolu eğimi herkes için uygun olan kolay bir pist. Herkesin sessiz sakin yavaşça aşağı inmesi bana bir terapi gibi gelmişti. Aşağı indiğinizde sizi HappyEnd cafe karşılayacak. Haftanın iki üç günü rock ağırlıklı çalan bir grup çıkıyor.

 

 Dönüş saatine uygun olarak 18:00 gibi falan sahne alıyor, insanlar yorgunluk biralarını burada için sonra otellere dağılıyorlar. Old town da geleneksel yemek yiyeceğiniz yerler, gondola yakın isterseniz queens bar gibi modern restoranlar mevcut. Otellerin SPA özellikleri gelişmiş, Herkes kaslarını yumuşatmak için akşamları bu SPA tesislerine hücum ediyor. Sizin kaldığınız otelinki güzel değilse başka otellerin ücretsiz servisleri de oluyor. Herşey güzel geçip kazasız belasız dönüş günü geldiyse kaskaval peyniri, birkaç ucuz alkol almak için ALDO gibi büyük marketlere uğrayabilirsiniz. 

 

Sonuç Olarak,

 

TL nin değer kaybına rağmen bansko çok kaliteli görülmesi gereken en az 3 gece kalmalı gidilmesi gereken güzel bir kayak merkezi alternatifi olarak değerlendirilebilir.

Mono Profile Picture Mono
Admin of mono