Keyifli Kanun

Burada kendimi nasıl ifade edeceğimi pek planlamadım, belki bu yazıyı okuyanlara ifade etmekten ziyade, fikirlerimi benim felsefi yönümü iyi bilenler ile paylaşmak daha keyifli, bunu yaparken de beni bilmeyenler ile göz göze gelmek sadece bu geceye keyif verebilir. Bu yazı sizin kabul ettiğiniz benim kabul etmediğim gerçekleri içermez, tam aksi de doğrudur. Tüm fikirler; gerçektir.
Bu yazıda hiç bir dünya problemi çözülmeyecektir. Olaylara bir birey gibi yaklaşmayacağım. Daha ziyade ortak benlik ile düşünüp, zamanı geniş tutacağım. Damla damla değil, ansızın halledeceğim.
Bazı dostlarım bu zihin egzersizlerini yakından tanır. Benim fikirlerimi kendi fikirleri ile parlatır. Onlara buradan teşekkür etmek isterim. Fazla olmasalar da gerçekler.
Fizik kanunları, kütlesi olan her şey için nasıl gerçekse, aynı fizik kanunları insan düşünce yapısı ve dolayısı ile hayatı ile de ilintilidir. Bu kanunlar biyoloji, hukuk, dış politika, bankacılık sektörü, insan kararı ile ilintili her şey için çalışır. Sosyal dünyada bizim, egemen ulusların verdiği her karar bu fizik kurallarından bağımsız değildir. Her şey birbiriyle ilintilidir ve bizler daha fazla dış dünya ile iletişime geçtikçe, fizik kanunlarının her türlü denklemine dokunacağız. Bu ne demek ?
Bir insan vücudunun modeline bakıp bir firmayı nasıl yönetip yönetemeyeceğimizi görebiliriz. Atom altı parçacıkları izleyip, makro ekonomi de ne olacağını öngörebiliriz veya umudumuzu yitirebiliriz. Bir memeli hayvanın sinir ağlarını inceleyip, İnternet teknolojisin insan kitlelerini nasıl etkilediğini modelleyebiliriz. Hücre duvarını inceleyip, insan ilişkilerini, virüs yaşantısını mercek altına yatırıp, gezegenler arası hukuku yazabiliriz. Etrafımızda ki herşey bu düşünceye örnek teşkil eder.
Her türlü sosyal ve fiziki olayı birbirleri ile bir mega formül ile bağladıktan sonra, zamanı da yeterince uzun tutarsak.
Bugün izlediğimiz şey yaşayan bir yaşam. Yaşayan bir hayat. Yaşayan bir beden. Bu bedendeki savaşlar, ülkeler, öldürmeler, ülke sınırları, kötü ve iyi düşünceler, ortak kararlar, başkalarının kararları, liderler, para, terör, kanser, sevgi, aşk, seks aslında çok daha küçük boyutta olan şeylerin büyük bir modeli.Aynı zamanda çok daha büyük bir boyutta olanların küçük modeli. Bir türlü zehir,zeka.
Internet, terör, kanser, ülke sınırları, din. Bu denklemin henüz çözemediğimiz milyarlarca parametrelerinden bazıları ve günümüz dünyasında aktif.
Normal bir insan ömründe, değiştiremiyeceğimiz şeylerden acı çekeceğimiz doğrudur. Ortak benlik ve daha geniş bir zamanda. Resmin çerçevesine yakın bir yerde, bu kaosun birbirinden uzaklaşarak daha sakin sulara gideceğini, karanlık evrene bakarak görebiliyoruz. Lakin daha büyük hayatlarda, kaosun devam edeceği gerçeği, bu gece beni uyutmayacak. Bu bizim mikro-makro evren teorisi ile bağlantılı.
Yıldızlara bakan bir Roma'li olsam, ve vakit geçirmek için ateş çevresinde dostlar ile muhabbette olsam. Evren modelinin insan versiyonunu çıkarıp, bunu gelecek nesillere bırakabilirdim.Bunu herkes yapabilirdi. Düşünmeyi bırakmayın, üç, beş senelik varsayımlar yapmayın, en küçük hayalleriniz onbinlerce sene olsun.Geleceği tahmin edin. Geleceği yaratın.
Written by Devrim
on 23 Oct 2018